Sprawozdanie z realizacji mobilności w terminie 30.01 – 03.02.2023 – uczestnik: Agnieszka Komorowska
Przed rozpoczęciem mobilności wzięłam udział szkoleniach realizowanych w ramach programu Erasmus Plus na Malcie. Pierwsze to dwu dniowe szkolenie BHP w zakresie bezpiecznego podróżowania różnymi środkami lokomocji, zachowania się na wypadek wystąpienia sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu (kataklizmy, utrata dokumentów, atak terrorystyczny, pierwsza pomoc). Odbyłam również kurs językowy oraz szkolenie kulturowe gdzie zapoznałam się ze specyfiką kulturową Malty.
W trakcie mobilności na bieżąco dokumentowałam wszystkie działania np. sporządzałam notatki z zajęć, zapisywałam ciekawostki, wykonywałam zdjęcia, przesyłałam fotorelacje na stronę internetową naszej szkoły.
Już pierwszego dnia po przylocie na Maltę, po zakwaterowaniu w hotelu podjęłam pierwsze próby komunikacji w języku angielskim. Musiałam kupić kartę do autobusu, dowiedzieć się w jaki sposób dotrzeć do szkoły a przede wszystkim zlokalizować szkołę w St Julians.
Pierwszego dnia zajęć po odbyciu testu sprawdzającego mój poziom znajomości języka zostałam zakwalifikowana na kurs na poziomie A1. Lekcje odbywały się w niewielkich koedukacyjnych, międzynarodowych grupach. Kursanci w mojej grupie stanowili istną mieszankę kulturową: pochodzili z Korei, Urugwaju, Francji, Niemiec oraz z Włoch.
W trakcie zajęć nawiązałam kontakty z innymi uczestnikami kursu. Dodatkowym doświadczeniem była możliwość prowadzenia konwersacji w języku angielskim i wymiany doświadczeń z kolegami z różnych stron świata. Bardzo spodobał mi się sposób prowadzenia zajęć. Naszą grupa miała zajęcia z przeuroczą panią Kamilą z Argentyny. Zajęcia prowadzone były w bardzo ciekawy sposób, różnymi metodami, co wpływało na szybką integrację grupy. Kurs był dla mnie niezwykłym przeżyciem, pełnym zabawnych sytuacji związanych z różnicami kulturowymi, które znikały w trakcie wspólnej pracy Szkoła zagwarantowała wysoką jakość nauczania i bardzo przyjemną atmosferę.
Każdego dnia poznawałam kulturę, język, kuchnię, zwyczaje Malty. Podróżowałam różnymi środkami lokomocji, przełamując bariery kulturowe i językowe.
Pobyt na Malcie nie ograniczał się tylko do kursu. Szkoła organizowała również zajęcia pozalekcyjne w postaci wieczorów integracyjnych, wycieczek krajoznawczych i rozwijania aktywności fizycznej. Już na początku otrzymaliśmy pakiet powitalny z bardzo różnorodną ofertą spędzania wolnego czasu. Malta jest przepiękna wyspą, pełną egzotycznych miejsc, cudownych plaż, z niezwykłą stolicą i doskonale zorganizowaną turystyką. Znajdziemy tu mnóstwo urokliwych, niewielkich restauracji z pysznym jedzeniem i miłą obsługą. A w przypływie nagłego głodu nietrudno znaleźć kioski z typowym maltańskim street food - pasitizzi czy qassatat.
Do dużych atrakcji należał rejs statkiem na pobliskie wyspy Gozo i Comino ,Valletta, stolica Malty, to najbardziej nasłonecznione miasto w Europie, w którym na powierzchni 55 hektarów znajduje się 310 zabytków. Czyni ją to jednym z najbardziej skoncentrowanych obszarów zabytkowych na świecie. Był to też powód, dlaczego została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Efektem szkolenia było przede wszystkim podniesienie kompetencji językowych i uzyskanie przeze mnie certyfikatu językowego . Działanie to odbywało się na wielu płaszczyznach - komunikacja z ludźmi, poznawanie odmiennego środowiska, nowe spojrzenie na poprawę jakości życia dzięki nauce, wzrost motywacji do dalszego kształcenia, zwiększenie otwartości na innych ludzi, zwiększenie wrażliwości na różnorodność kulturową, co przełożyło się bezpośrednio na wzrost mobilności. Poprawa jakości pracy poprzez zwiększenie odwagi w stosowaniu innowacyjnych metod, uatrakcyjnienie procesu nauczania dzięki zdobytemu doświadczeniu. Otwarty nauczyciel, mający świadomość zachodzących zmian, to uczeń lepiej przygotowany do życia w nowym społeczeństwie. Upowszechnienie projektu na portalach społecznościowych, stronie szkoły i lokalnej prasie wpłynęło również na podniesienie prestiżu szkoły i pozytywny wizerunek w lokalnym środowisku.