Podsumowanie realizacji projektów Erasmus PLUS.
16 marca 2023 r. nadszedł czas posumowania staży zagranicznych jakie uczniowie ZSTiO w Sandomierzu odbyli w Portugalii. Wraz z firmą We Are Euromob zapewniliśmy trzytygodniowe praktyki dla 25 uczniów: 7 z Technikum Informatycznego, 6 z Technikum Pojazdów Samochodowych, 6 z Technikum Usług Fryzjerskich, 3 z Technikum Robót Wykończeniowych i 3 uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia- monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.
Projekt „Learning by doing czyli czas na staż, vol.1” jest realizowany w ramach Akredytacji przyznanej szkole na lata 2022-2027 i finansowany jest z programu ERASMUS +, Akcja kluczowa: Mobilność edukacyjna, typ akcji: Akredytowane projekty na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego.
Na realizację projektu przyznana została kwota dofinansowania 50 299 euro. Projekt trawa od 01.06.2022 r. do 31.08.2023 r.
Koordynatorem projektu jest Dyrektor ZSTiO w Sandomierzu Pani Krystyna Kobylakiewicz, a w skład zespołu projektowego wchodzą: Beata Gajewska, Katarzyna Kozera, Agnieszka Tarkowska, Agnieszka Zimoląg oraz Henryka Oszczudłowska odpowiedzialna za obsługę finansową projektu.
Projekt zakładał:
-
Zdobycie przez uczniów doświadczeń zawodowych
-
Zapewnienie im wsparcia w zakresie przygotowania do egzaminów zawodowych
-
Poznanie innych rozwiązań technologicznych i organizacji pracy
-
Podniesienie kompetencji językowych zarówno w zakresie języka angielskiego branżowego jak i codziennej komunikacji w języku kraju goszczącego
-
Rozwój osobisty poprzez kontakt z odmienną kulturą, sposobem życia, poznaniem zabytków, zwyczajów i tradycyjnej kuchni
-
Istotne były również kompetencje pozaformalne, gdyż trzeba było pokonać tęsknotę za domem i radzić sobie w nowych warunkach, niekiedy stresujących
Uczniowie przed wylotem do Portugalii odbyli zajęcia z języka angielskiego branżowego, które prowadzili: Katarzyna Kozera, Agnieszka Zimoląg, Małgorzata Kaczyńska, Roman Ryński, zajęcia z psychologiem Panią Małgorzatą Brzozowską oraz zajęcia kulturowe, które prowadziła Pani Agnieszka Tarkowska.
W trakcie realizacji mobilności odbyły się również zajęcia wspierające z języka angielskiego branżowego oraz kurs podstaw języka portugalskiego. Uczniowie zwiedzili Povoa de Varzim i okolicę oraz byli na wycieczkach w Porto, Ponte de Lima, Viana do Castelo i Lizbonie.
Uczniowie odbyli 3-tygodniowe praktyki u pracodawców w Povoa de Varzim i Esposende ( w pobliżu Porto ). W trakcie konferencji podsumowującej projekt stażyści podzielili się swoimi refleksjami na temat pobytu w Portugalii i wrażeniami z odbytych praktyk. Zrelacjonowali również swój pobyt i ocenili jego wartość z punktu widzenia młodego adepta technikum/ szkoły branżowej.
Co zainteresowało naszych uczniów w trakcie praktyk ?
Fryzjerki były pod wrażeniem braku dbałości o przebieg procesów upiększających i tym, że liczy się tylko efekt końcowy oraz archaicznymi metodami np. usuwaniem zabrudzeń z farby popiołem.
Mechanicy zaskoczeni byli ilością zepsutych elementów zawieszenia i zrzucili to na zabytkową architekturę dróg' w Portugalii.
Informatycy byli w swoim żywiole, gdyż ta dziedzina na całym świecie rozwija się równie dynamicznie, ale wrażenie zrobił na nich proces oklejania Lamborghini w firmie zajmującej się projektowaniem graficznym.
Budowlańcy natomiast cieszyli się, że oni są bardziej dokładni bo portugalski styl odbiegał od naszych, polskich standardów prac wykończeniowych.
Najbardziej jednak liczyły się kompetencje społeczne. Nasi praktykanci nie napotkali na barierę językowa, korzystając z języka angielskiego i podstaw portugalskiego oraz umiejętności przekazywania komunikatów za pomocą gestów. Wszystko to przełożyło sie na zadowolenie uczniów, pochwały pracodawców i dumę nauczycieli- opiekunów.
Podsumowanie praktyk jest więc bardzo pozytywne; uczniowie proszą o więcej a zespól projektowy ma nadzieję, że kolejne edycje projektu będą równie udane.
Podczas Konferencji zaprezentowano realizację mobilności kadry szkoły w ramach projektu „Kompetencje językowe kadry szkoły kluczem do europejskiego wymiaru placówki”, Akcja 1 Edukacja Szkolna Programu Erasmus plus.
18 pracowników ZSTiO bierze udział w mobilnościach na Malcie, Islandii oraz Gran Canarii, gdzie zwiększają swoje kompetencje językowe oraz wiedzę metodyczną w zakresie nauczania języków obcych z wykorzystaniem metody CLIL. 3 nauczycieli uczestniczyło w kursach języka angielskiego w St. Julian’s na Malcie, natomiast 5 uczyło się języka angielskiego na hiszpańskiej wyspie Gran Canarii. Pozostałe mobilności zostały zaplanowane na okres wakacji.
Całkowite dofinansowanie na realizację tego projektu wynosi 36 899 euro.
Podsumowanie w stv.info