Aktualności

logo

 

DOŚWIADCZENIA ZAWODOWE KLUCZEM DO SUKCESU

2 marca w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. prof. Z. Strzeleckiego w Sandomierzu odbyła się impreza DOŚWIADCZENIA ZAWODOWE KLUCZEM DO SUKCESU, a w jej ramach konferencja podsumowująca projekt ,,Praktyki zagraniczne szansą na rozwój”, połączona z VII Regionalną Olimpiadą Budowlaną ,,BUDUJ Z PASJĄ” oraz szkolenia techniczne: firmy Grupa Ożarów i firmy Viessmann.

W tym szczególnym dniu naszą szkołę odwiedziło wielu znamienitych gości; przedstawiciele Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Oddziału Kuratorium Oświaty w Sandomierzu, Starostwa Powiatu Sandomierskiego, władz Miasta Sandomierza, przedstawiciele firm, sponsorów i instytucji, dyrektorzy sandomierskich szkół, lokalni przedsiębiorcy, uczestnicy olimpiady oraz lokalne media. Patronat nad imprezą sprawowali: Świętokrzyski Kurator Oświaty, Starosta Powiatu Sandomierskiego oraz Burmistrz Miasta Sandomierza.

Konferencja miała na celu podsumowanie działań w zakresie projektu ,,Praktyki zagraniczne szansą na rozwój”. Ten międzynarodowy projekt finansowany ze środków unijnych trwał 2 lata – od 1 września 2016 do 30 czerwca 2018 r, jego wartość wyniosła ponad 141 tysięcy euro, we współpracy z firmą Euromob z Portugalii oraz Euromind z Hiszpanii.

Uczestnicy staży wraz z opiekunami osobiście podzielili się swoimi refleksjami i umiejętnościami nabytymi podczas pobytu w portugalskim Porto i hiszpańskiej Sevilli:

  • Grupa I w Portugalii 16 uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej – monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie,

  • Grupa II w Portugalii 14 uczniów Technikum nr 3 – technik pojazdów samochodowych oraz 2 uczniów ZSZ – mechanik pojazdów samochodowych,

  • Grupa III w Hiszpanii 16 uczniów Technikum nr 3 – technik informatyk,

  • Grupa IV w Hiszpanii 16 uczniów Technikum nr 3 – technik budownictwa,

  • Grupa nauczycieli kształcenia zawodowego – tygodniowe szkolenie Job-shadowing w Portugalii.

Prezentacje multimedialne przedstawiały zdjęcia z praktyk: place budowy, warsztaty samochodowe, ośrodki szkoleniowe oraz sposób spędzania czasu wolnego: wycieczki, naukę języka kraju goszczącego, zajęcia sportowe. Udział w projekcie pozwolił uczniom zdobyć cenne doświadczenia i umiejętności zawodowe, zwiększył kompetencje językowe oraz podniósł samoocenę uczestników. Prezentacje uzupełniono dyskusją między uczestnikami na temat korzyści uczestnictwa w projekcie.

Na miłe zakończenie goście zostali poczęstowani tortem w barwach flag hiszpańskich i portugalskich oraz tapas, a konsumpcję umilała muzyka hiszpańska oraz prezentacje zdjęć z uczniowskich praktyk.

W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Budowlanej „BUDUJ Z PASJĄ” pod patronatem Krajowej Federacji Edukacji Zawodowej i Kultury Fizycznej „Budowlani” w Kielcach wzięło udział 10 drużyn ze szkół zawodowych 3 województw – świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Gościliśmy uczniów z Pińczowa, Brzeska, Rzeszowa, Kielc, Buska Zdroju, Tarnobrzega, Staszowa, Krakowa i Stalowej Woli. Rywalizację rozpoczął test składający się z 40 pytań dotyczących technologii robót malarsko-tapeciarskich, budownictwa ogólnego i rysunku budowlanego. Kolejnym polem rywalizacji był etap praktyczny. W tym roku drużyny zmierzyły się z zadaniem dotyczącym wykonania wielobarwnego malowania na przygotowanym podłożu, zgodnie z warunkami technicznymi wykonania i odbioru robót malarskich i zasadami BHP. Najwięcej trudności sprawiło poprawne wytrasowanie na ścianie dość skomplikowanego zadania zgodnie z wymiarami podanymi na rysunku. Zadanie to było wyzwaniem dla wielu drużyn, ponieważ zawodnicy musieli wykazać się rozległą wiedzą i umiejętnościami manualnymi i malarskimi. Klasyfikacja końcowa:

I miejsce – drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. gen. Wł. Sikorskiego w Tarnobrzegu,

II miejsce przypadło Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. T. Kościuszki w Stalowej Woli

III miejsceZespół Szkół NR 1 im. A. Towarnickiego w Rzeszowie.

Finał ogólnopolski odbędzie się w się w Zabrzu w dniach 9-11.04.2018 r.

Wszystkie drużyny otrzymały nagrody rzeczowe i dyplomy. Zorganizowanie tej uroczystości nie byłoby możliwe, gdyby nie hojność naszych sponsorów, którym składamy ogromne podziękowania: Grupa Ożarów S.A., PPG Deco Sp. z o.o., Starosta Powiatu Sandomierskiego, Viessmann Sp. z o.o., Siniat Sp. z o.o., Retting Heating Sp. z o.o., Fakro Sp. z o.o., Firma Handlowa Kwasek Sp. J.

Agnieszka Tarkowska

Anna Kowalczewska-Ożóg

 

 

Protokół 001

Podsumowanie projektu

 

Kontakt

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących

im. prof. Zbigniewa Strzeleckiego

ul. Słowackiego 37

27-600 Sandomierz

TEL KOM. 797-637-683

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lokalizacja

Lokalizacja