Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/adamm/ftp/zstio/public_html/plugins/system/gantry/functions.php on line 44

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/adamm/ftp/zstio/public_html/plugins/system/gantry/functions.php on line 45

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/adamm/ftp/zstio/public_html/plugins/system/gantry/functions.php on line 41
Praktyki zagraniczne szansą zdobycia doświadczeń zawodowych - ZSTiO Sandomierz https://www.zstio.pl/projekty-unijne/projekty-zakonczone/praktyki-zagraniczne-szansa-zdobycia-doswiadczen-zawodowych.html Tue, 07 May 2024 12:50:12 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Sprawozdanie gr. III https://www.zstio.pl/projekty-unijne/projekty-zakonczone/praktyki-zagraniczne-szansa-zdobycia-doswiadczen-zawodowych/sprawozdanie-gr-iii.html https://www.zstio.pl/projekty-unijne/projekty-zakonczone/praktyki-zagraniczne-szansa-zdobycia-doswiadczen-zawodowych/sprawozdanie-gr-iii.html Ostatnia grupa projektowa zakończyła praktyki w słonecznej Italii. Tym razem 8 uczniów Technikum Informatycznego i 8 Techników Pojazdów Samochodowych szlifowało swe zawodowe umiejętności u pracodawców w Rimini i okolicach.

 

Włoska przygoda rozpoczęła się 1 października 2016, gdy wyruszyliśmy z Sandomierza. Już w niedzielę rozpoczęliśmy poznawanie kultury naszych gospodarzy, gdyż okazało się ze posiłki serwuje nam Taverna Degli Artisti, rodzinna restauracja prowadzona przez uroczego Segniora Mario. Zakwaterowani zostaliśmy w hotelu La Perla, który także należy do rodziny Poppoli.

Poniedziałek przyniósł nowe emocje, gdyż uczniowie rozpoczęli praktyki. Przedtem jednak nasza opiekunka Viki oprowadziła nas po Rimini, pokazując najbardziej charakterystyczne miejsca i ciekawe zabytki. Zaopatrzeni w mapy i rozkłady jazdy zaczęliśmy poznawać miasto i trasy dojazdowe do miejsc praktyk.

Informatycy zostali podzieleni na 3 grupy:

Dominika Terlecka, Justyna Terlecka, Mateusz Borkowski i Piotr Woźniak odbywali praktyki w firmie Tima, gdzie ich opiekunem był niezwykle wymagający Simone Manuzzi. Wizjonerskie nastawienie tutora początkowo przeraziło naszych uczniów, jednak atmosfera w pracy oraz ambitne zadania szybko zmieniły ich nastawienie. Uczniowie zajmowali się tam tworzeniem stron internetowych, baz danych, administrowali nimi oraz wykonywali prace serwisowe.

Armin Boleń i Krystian Strawiński odbywali swój staż pod okiem Maged Nashed w firmie Ex Novo Computer. Prężnie działający serwis komputerowy pokazał chłopcom zupełnie nowe podejście do pracy.

Prace serwisowe wykonywali również Michał Baran i Marcin Mroczkowski w Spider Net snc. Ich opiekunem był właściciel firmy Gianluca Tonti.

Mechanicy pracowali w 5 przedsiębiorstwach:

Karol Janicki i Paweł Książkiewicz odbywali staż w rodzinnej firmie Conti di Conti. Chłopcy wykonywali prace serwisowe pod okiem Dante Conti.

Również w rodzinnym przedsiębiorstwie pracował Wojtek Kapała. Właściciele Fiata Bodi zapewnili mu nie tylko doświadczenie zawodowe, lecz dbali o jego podniebienie, serwując codziennie włoskie przysmaki. Opiekę nad Wojtkiem sprawował Mauro Bondi.

Michał Piwowarski i Bartłomiej Krasowski pod czujnym okiem Lorenzzo Facchini dbali o serwis i renowację motocykli oraz zabytkowych samochodów w Rat Style Garage.

Damian Brzostowski i Michał Wrzałek trafili do warsztatu, w którym zajmowano się głównie pracami blacharskimi, remontowymi i lakiernictwem. W tajniki zawodu wprowadzał ich Claudio Santarelli właściciel KLOD 23.

Kamil Pławiak odbył praktyki w AUTODEL OFFICINA DI DEL PRETE LORENZO, pod nadzorem Del Prete Lorenzo. Warsztat wykonuje pełen wachlarz prac serwisowych i naprawczych.

Wszyscy uczniowie podkreślają wysoką jakość praktyk i fakt, że ich pracodawcy już od samego początku pozwalali wykonywać im nawet bardzo skomplikowane zadania zawodowe. 

 

MUZEUM FERRARI

Pierwszy dzień wolny od praktyk spędziliśmy w dolinie motoryzacji w okolicy Modeny. Wraz z Panią Moniką, polską przewodniczką zwiedziliśmy Muzea Ferrari w Maranello i w Modenie. Poznaliśmy historię tej marki, jak również nowinki techniczne. Obejrzeliśmy zabytkowe samochody jak również najnowsze modele, które dopiero wchodzą na rynek. Ekscytację budziły nie tylko wersje Ferrari, które królują na torach, lecz również ‘wypasione fury’, jeżdżące po okolicznych drogach. Niestety cena przejażdżki nie pozwoliła nam zakosztować tej przyjemności. 

Pani Monika zabrała nas również na spacer po malowniczej ‘Starówce’ Modeny.

Cały dzień towarzyszył nam przelotny deszcz, ale wizyta w McDonald’s zdecydowanie wynagrodziła młodzieży tą drobną niedogodność.

SAN MARINO

San Marino to kolejne miejsce, które odwiedziliśmy w przerwie między praktykami. Ponownie oprowadzała nas Pani Monika.

To jedno z najmniejszych państw na świecie ukryło się przed nami we mgle, powoli odsłaniając swoje zabytki, kamienne uliczki i piękne widoki.

Krętymi uliczkami przemierzyliśmy to państwo-miasto.

Jak zawsze ogromna pokusa były sklepiki, których właściciele entuzjastycznie zachęcali do zakupów.

WENECJA

Miasto Zakochanych odwiedziliśmy w ostatni weekend. Po męczącej drodze z Rimini przepłynęliśmy taksówka wodną do Placu Świętego Marka. Tu oprócz atrakcji architektonicznych czekał na nas Maraton Wenecki, a więc tłumy gapiów, kibiców i samych zawodników. Wśród tego zgiełku oprowadziła nas po mieście skromnego wzrostu Kiara, która w dłoni dzierżyła antenkę z polską flagą.

Zaopatrzeni w słuchawki i odbiorniki karnie podążyliśmy wąskimi uliczkami na spacer po Wenecji. Niezależnie od niedogodności miasto urzekło nas swoimi niebanalnymi budowlami i mostkami położonymi nad licznymi kanałami.

Przezorni chłopcy sprawdzili cenę przejażdżki gondolą, aby w przyszłości zabrać tu damy swego serca ;-)

I WRACAĆ TRZEBA ;-)

Wyjazd należy zaliczyć do całkiem udanych. Pogoda, która straszyła nas deszczem na samym początku była więcej niż łaskawa zważywszy na porę roku. Większość dni była pogodna i słoneczna, choć plażowanie w październiku jest już raczej sportem ekstremalnym.

Hotel okazał się być wygodny, a jego lokalizacja pozwoliła na swobodny dojazd do pracy jak i do centrum miasta.

Jedzonko było wyśmienite. Właściciele Taverny starali się dopasować swoje menu do potrzeb uczniów. Rano budził nas zapach świeżo pieczonych słodkości, które w nieograniczonych ilościach serwowane były na śniadanie. Dodać należy, że autorka dych delicji była Ellena Poppolo, która została wielokrotnie nagrodzona za swoje wypieki.

Lunch zawsze budził największe zainteresowanie, gdyż podawano makron w różnych postaciach i różne przystawki.

Obiad/ kolacja z kolei był zawsze ukłonem w stronę polskich tradycji kulinarnych z pizzowo/ bruschettową nutą.

Tekst: Beata Gajewska, Katarzyna Kozera

]]>
m.sadkowski@zstio.pl (Marcin Sadkowski) Projekty Unijne Thu, 05 Jan 2017 09:06:04 +0100
Sprawozdanie gr. II https://www.zstio.pl/projekty-unijne/projekty-zakonczone/praktyki-zagraniczne-szansa-zdobycia-doswiadczen-zawodowych/sprawozdanie-gr-ii.html https://www.zstio.pl/projekty-unijne/projekty-zakonczone/praktyki-zagraniczne-szansa-zdobycia-doswiadczen-zawodowych/sprawozdanie-gr-ii.html PODSUMOWANIE PRAKTYK ZAWODOWYCH

uczniów technikum budownictwa ZSTiO w Sandomierzu

Rimini we Włoszech

20.06-15.07.2016r.


PODSUMOWANIE PRAKTYK ZAWODOWYCH

17 lipca ,,z ziemi włoskiej do Polski" powróciła kolejna grupa uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, którzy odbyli 4- tygodniowe praktyki zawodowe. Przedstawiciele klas I, II, III i IV Technikum Budowlanego mieli zapewnione staże u pracodawców na terenie Rimini i okolic. Firma partnerska Sistema Turismo umożliwiła uczniom praktykę zawodową w przedsiębiorstwach o różnorodnym charakterze. Dzięki temu przyszli adepci budownictwa poznali lokalne metody pracy, organizację robót budowlanych, odmienne technologie i materiały stosowane w budownictwie. Ciekawym doświadczeniem dla uczestników projektu było zderzenie polskiej i włoskiej mentalności w pracy zawodowej i relacjach międzyludzkich.

Nasi uczniowie mieli praktyki w następujących firmach:

  • L.F. Construzioni, srl socio unico – Wojciech Mańka, Piotr Lipiec;
  • Palmisano Leonardo – Adam Orawiec, Dawid Pacholczak, Jakub Prawnuk,  Klaudia Tymokhin;
  • Cooperatiwa Umanitaria Edile Societa Cooperativa – Paweł Bidas, Jakub Maj;
  • Edil Costruzioni di Bernabini Aldo & C. s.a.s. – Piotr Bidas, Adrian Bryła, Piotr Ciaś, Damian Małkiewicz, Karolina Nowak, Krzysztof Radosz, Konrad Stępień, Dominik Zieliński.

Praktykanci wykonywali prace pomocnicze i przygotowawcze na budowach, doskonalili umiejętności z zakresu robót budowlanych jak również posługiwania się dokumentacją projektową. Duża grupa uczestników miała możliwość wykonywać prace z zakresu kwalifikacji betoniarz-zbrojarz co było dla nich nowym doświadczeniem zawodowym.

 

NASZA WŁOSKA CODZIENNOŚĆ

Korzystając z wakacyjnego terminu praktyk, mieliśmy okazję do podziwiania tętniącego życiem kurortu Rimini. Mieszkaliśmy w hotelu Blue Moon, położonym przy pięknej piaszczystej plaży. Czas wolny dzieliliśmy między kąpiele słoneczne, spacery nad brzegiem morza, degustacje lokalnych przysmaków, dyskoteki i spotkania towarzyskie w międzynarodowym gronie. Liczne sklepiki i stragany znajdujące się przy głównej Viale Regina Margherita kusiły nas różnorodnością kolorowych pamiątek, związanych z regionem Emilia Romagna.

Nasz pobyt zaczęliśmy od bliższego poznania Rimini, w którym mieliśmy spędzić 4 tygodnie. Ten kurort słynie z wyjątkowego klimatu, położenia, ale przede wszystkim z połączenia antycznej, rzymskiej cywilizacji z infrastrukturą turystycznego miasta. Podczas spaceru zobaczyliśmy Łuk Triumfalny Augusta, Most Tyberiusza z I wieku, na Piazza Cavour renesansową fontannę, Świątynię Malatestów. Dzięki dobrze funkcjonującej komunikacji miejskiej swobodnie przemieszczaliśmy się miedzy starym miastem, centrum, a naszym hotelem i miejscami praktyk.

Nasze doświadczenia kulinarne to 28-dniowa podróż dookoła makaronu - w różnych konfiguracjach, kształtach, smakach i dodatkach. Kunszt szefa kuchni nie pozwolił nam jednak na nudę. Mieliśmy także okazję do degustacji potraw regionalnych: frutti di mare (małże, kalmary, krewetki, ośmiorniczki, langustynki), osso buco (gicz cielęca duszona w warzywach), kolorowe sałaty, warzywa oraz oliwa. Warto było także skosztować tradycyjnej włoskiej pizzy i odwiedzić lokalną gelaterię, gdzie ilość podawanych smaków lodowych przyprawiała o zawrót głowy.

MARSZ, MARSZ POD GÓRĘ DO MALOWNICZEGO SAN MARINO

W jedno sobotnie południe wraz z dwiema grupami praktykantów, goszczonymi przez Sistema Turismo, wybraliśmy się do jednego z najmniejszych państw na świecie. Republika San Marino ma powierzchnię 61 km2 i 33 tysiące mieszkańców.

Mimo rozmiarów kraj ten zawsze był niepodległy i niezależny, co zawdzięcza swemu położeniu na szczycie góry Monte Titano 749 m n.p.m. W towarzystwie przewodnika obejrzeliśmy średniowieczne domy i fortyfikacje z licznymi basztami i wieżyczkami, katedrę pamięci Św. Marino - trójnawową bazylikę w stylu klasycystycznym z fasadą ozdobioną kolumnami w porządku korynckim. Niesamowitych wrażeń dostarczyły nam przepiękne krajobrazy, zapierające dech w piersiach, widoczne z każdej strony  San Marino.

Pod powierzchnią placu głównego znajduje się średniowieczny kompleks cystern, gromadzących wodę deszczową dla potrzeb miasta. Kręte i wąskie uliczki pełne są turystów, kuszonych atrakcyjnymi cenami w lokalnych sklepikach z pamiątkami, perfumami, likierami i wyrobami skórzanymi.

WENECJI CZAR...

Niewątpliwie największą atrakcją dla uczniów była wycieczka do jedynego miasta ,,na wodzie" - Wenecji. Z ciekawą i niezwykle interesującą historią tego miejsca zapoznała nas przesympatyczna przewodniczka - rodowita Włoszka, mówiąca doskonale w języku polskim.

Wśród tłumu turystów z całego świata zobaczyliśmy Plac i Bazylikę Św. Marka (patrona tego miasta), Dzwonnicę Św. Marka, Pałac Dodżów, Most Westchnień. Jednak w ten upalny dzień najwięcej przyjemności sprawiły nam spacery bocznymi uliczkami, oddalonymi od centrum, gdzie cichnie gwar turystów, można wczuć się w atmosferę tego miasta. Chodząc po mostach i pomostach (a jest ich ponad 400), obserwowaliśmy gondolierów przewożących turystów gondolami i śpiewających włoskie serenady. Niepowtarzalność tego miejsca pozwoliła nam wczuć się w śródziemnomorski klimat miasta zakochanych.

 

Opracowała: Agnieszka Tarkowska

]]>
m.sadkowski@zstio.pl (Marcin Sadkowski) Projekty Unijne Thu, 05 Jan 2017 09:02:46 +0100
Sprawozdanie gr. I https://www.zstio.pl/projekty-unijne/projekty-zakonczone/praktyki-zagraniczne-szansa-zdobycia-doswiadczen-zawodowych/sprawozdanie-gr-i.html https://www.zstio.pl/projekty-unijne/projekty-zakonczone/praktyki-zagraniczne-szansa-zdobycia-doswiadczen-zawodowych/sprawozdanie-gr-i.html Reminiscencje po praktykach w Rimini

Za nami pierwszy, z trzech zaplanowanych wyjazdów do Włoch, zorganizowany w ramach projektu unijnego ,,Praktyki zagraniczne szansą zdobycia doświadczeń zawodowych”

 

Przez dwa tygodnie marca, uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej, adepci prac wykończeniowych w budownictwie poznawali tajniki swojego zawodu u pracodawców na terenie Rimini. Uczniowie zdobywali nowe doświadczenia zawodowe na terenie obiektów remontowanych lub nowo budowanych. Mieli możliwość poznać nie tylko rozwiązania techniczno-technologiczne stosowane przez Włochów, ale również doświadczyć ich mentalności w podejściu do pracy, jak się okazało, jakże różnej od polskiej. Była to dla uczniów doskonała sposobność, by oprócz doświadczeń zawodowych zweryfikować swoje kompetencje miękkie. Kompetencje bardzo istotne w środowisku pracy, takie jak: umiejętność pracy zespołowej, odpowiedzialności na stanowisku pracy, współpracy, podległości czy komunikacji w języku branżowym. Praktyki były dla uczniów doskonałą lekcją o tym, jakie wymagania czy oczekiwania stawiają pracownikom pracodawcy. Zdobyte doświadczenia na pewno przydadzą im się przy podejmowaniu pierwszej pracy zawodowej.

 

 

Założeniem projektowym jest zdobywanie przez uczniów szkoły zawodowej nie tylko doświadczeń branżowych, ale również poznawanie języków obcych, dziedzictwa kulturowego kraju goszczącego, odwiedzanie najciekawszych miejsc podczas trwania praktyk. Dlatego też uczniowie brali udział w przygotowaniu kulturo-językowym już przed wyjazdem, by bliżej poznać kraj, do którego mieli wyjechać.  Zajęcia prowadził  Pan Calogero Scilanga.

Podczas pobytu we Włoszech dla uczniów zorganizowano wyjazd do Wenecji i do San Marino, jednego z najmniejszych państw w Europie.

Wszyscy uczestnicy wyprawy do Wenecji przekonali się bardzo szybko, że warto było zwiedzić to przepiękne miasto, znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wenecja to miasto kanałów. Nie ma w nim samochodów, a transport odbywa się drogą wodną. Najlepszym środkiem transportu jest vaporetto - tramwaj wodny i takim też my płynęliśmy.

Mieliśmy szczęście, bo naszym przewodnikiem po mieście, była przesympatyczna Włoszka Dr. Alessia Ferrari Bravo, posługująca się ku naszemu zaskoczeniu piękną polszczyzną. Później wyjaśniło się, skąd ta umiejętność?

Pani przewodnik jest magistrem filologii polskiej, którą studiowała na Uniwersytecie Weneckim. Był to miły akcent tej wycieczki.

Obejrzeliśmy wspólnie serce miasta; wypełniony turystami i gołębiami Plac św. Marka, Bazylikę św. Marka, Pałac Dożów, kościół San Giorgio Maggiore, Palazzo Grassi, Synagogi Hiszpańską i Włoską, dzwonnicę św. Marka, ale również miejsca mniej zatłoczone, wąskie uliczki poza centrum.

Podczas naszego pobytu w Wenecji była piękna, słoneczna pogoda, więc poznawanie dziedzictwa kulturowego tego kraju było dla nas szczególnie miłe. Jednak nie zawsze tak jest, o czym przekonywała nas pani przewodnik. Wyjaśniała, że Wenecja żyje w ciągłym zagrożeniu. Woda, która stanowi o jej wyjątkowości, jest dla niej również utrapieniem.

Nad kanałami rozpościerają się liczne mosty, które były wdzięcznymi obiektami naszych fotografii. Oprócz zdjęć, o tych pięknych chwilach i atmosferze Wenecji będą przypominały wszystkim uczestnikom zakupione pamiątki, najczęściej drobiazgi wykonane ze szkła weneckiego albo słynne weneckie maski.

venecja.pptx

 

Partner projektu Sistema Turismo zadbał o to, by nasi uczniowie będąc we Włoszech odwiedzili San Marino, jedno z najmniejszych państw Europy stanowiące enklawę na terytorium Włoch.

Aura okazała się równie łaskawa jak podczas pobytu w Wenecji. Piękne widoki i profesjonalny komentarz pani przewodnik sprawiły, że na długo będziemy pamiętać to miejsce. San Marino położone w górzystym terenie to najstarsza republika świata. Dowiedzieliśmy się, że początki San Marino sięgają 301 roku, gdy chrześcijański budowniczy zwany Świętym Marinusem, uciekając przed prześladowaniami cesarza Dioklecjana, schronił się na szczycie Monte Titano i założył tam małą chrześcijańską wspólnotę. Wspólnocie udało się zachować swój status dzięki szczęściu, sprytnym sojuszom oraz hartowi ducha. San Marino jest jedynym państwem w Europie otoczonym całkowicie przez jedno obce państwo. Republikę zamieszkuje około 35 tysięcy mieszkańców, czyli niewiele więcej, niż liczy nasz Sandomierz. Mnóstwo tu ciekawych architektonicznie i historycznie obiektów, sklepików, fantastycznej roślinności. Razem tworzą one niepowtarzalny klimat i atmosferę tego miejsca. Zapierające dech w piersiach widoki, rozpościerające się ze wzgórza stolicy San Marino uwiecznione na zdjęciach, niech stanowią dopełnienie tej relacji.

San Marino.pptx

 

Relacjonując pobyt uczniów we Włoszech, nie sposób nie wspomnieć o samym Rimini, w którym uczniowie mieszkali podczas trwania praktyk. To jedno z najpopularniejszych miast turystyczno-wypoczynkowych nad północnym Adriatykiem. Wzdłuż miejskich plaż ciągną się kilometrami hotele i apartamentowce. W jednym z takich hoteli, o wdzięcznej nazwie BLUE MOON mieszkali uczestnicy tego wyjazdu. To tu oprócz odpoczynku, mogli szlifować swoje kompetencje językowe, komunikując się w codziennych sytuacjach z miłą obsługą hotelową oraz poznać specyficzne potrawy kuchni włoskiej. Czy wszyscy uczestnicy projektu stali się amatorami owoców morza? O tym wiedzą jedynie znają sami zainteresowani i niech tak zostanie.

Nasz pobyt przypadł na okres poza sezonem turystycznym, więc mogliśmy w ciszy i spokoju rozkoszować się urokami morza i plaży. Ciekawe, jakie będą wspomnienia z pobytu w Rimini kolejnych grup?

Rimini.pptx

 

Kończąc tą relacje warto zaznaczyć, że każdy uczestnik biorący udział w projekcie otrzymuje certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności i kompetencje, które stanowić będą dodatkowy atut przy rozmowach z potencjalnymi pracodawcami po zakończeniu nauki w szkole.

Na zakończenie roku szkolnego uczniowie otrzymają komplet dokumentów potwierdzających odbycie stażu oraz kompetencje językowe: Europass Mobility, Europass Paszport Jezykowy.



 

Relacjonowała 

Krystyna Kobylakiewicz

05 kwietnia 2016 roku

]]>
m.sadkowski@zstio.pl (Marcin Sadkowski) Projekty Unijne Wed, 04 Jan 2017 16:59:23 +0100
Praktyki zagraniczne szansą zdobycia doświadczeń zawodowych https://www.zstio.pl/projekty-unijne/projekty-zakonczone/praktyki-zagraniczne-szansa-zdobycia-doswiadczen-zawodowych/27-praktyki-zagraniczne-szansa-zdobycia-doswiadczen-zawodowych.html https://www.zstio.pl/projekty-unijne/projekty-zakonczone/praktyki-zagraniczne-szansa-zdobycia-doswiadczen-zawodowych/27-praktyki-zagraniczne-szansa-zdobycia-doswiadczen-zawodowych.html słoneczna italia plakat

„PRAKTYKI ZAGRANICZNE SZANSĄ ZDOBYCIA

DOŚWIADCZEŃ ZAWODOWYCH,,

Już po raz trzeci mamy możliwość zaproponować naszym uczniom praktyki zawodowe poza granicami kraju. Nasz wniosek zyskał akceptację komisji konkursowej i od stycznia 2016 roku przystępujemy do realizacji kolejnego projektu ,,Praktyki zagraniczne szansą zdobycia doświadczeń zawodowych,,. Jest to roczny projekt, którego wartość wynosi 148 tysięcy EURO.

Za nami realizacja dwóch projektów: z programu Leonardo da Vinci i Erasmus plus, w których wzięło udział 110 uczniów, przyszłych adeptów branży budowlanej, informatycznej i mechanicznej.

Dzięki dotychczasowym projektom uczniowie oprócz nowoczesnych technologii, sprzętu technicznego i organizacji pracy w innych krajach, poznali kulturę, zwyczaje i język mieszkańców Niemiec i Irlandii. Czas spędzony na praktykach zwiększył kompetencje językowe uczniów, w tym w zakresie komunikacji interpersonalnej w środowisku pracy oraz podniósł samoocenę uczestników. Pozwolił uczniom zdobyć cenne doświadczenia i umiejętności zawodowe, które zwiększają ich szansę na rynku pracy.

W tym roku kolejnych 48 najlepszych, najbardziej ambitnych uczniów ma szansę na praktyki zawodowe u pracodawców we Włoszech. Czyli….

Czas na SŁONECZNĄ ITALIĘ

Termin realizacji: 31.12.2015r. – 30.12.2016r.

Miejsce odbywania praktyk: Rimini i okolice.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Informacje ogólne o projekcie:

Działania projektowe będą skierowane do 3 grup uczniów:

-I grupa: 16 uczniów kształcących się w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie (termin praktyk 05-19.03.2016r.)

-II grupa: 16 uczniów kształcących się w zawodzie technik budownictwa

 (termin praktyk 18.06-16.07.2016r.)

-III grupa: 16 uczniów kształcących się w zawodach technik informatyk i technik pojazdów samochodowych (termin praktyk 01-29.10.2016r.)

Podczas praktyk zagranicznych (Rimini – Włochy) uczestnicy mają zagwarantowane noclegi, pełne wyżywienie, całodobową opiekę ze strony polskiej (2 opiekunów na każdą grupę) i włoskiej, transport, ubezpieczenie, 2 wycieczki kulturowo-poznawcze (najprawdopodobniej
do San Marino i Wenecji).

Uczniowie będą brali udział w przygotowaniu językowo-kulturowym: nauka języka angielskiego zawodowego oraz włoskiego w zakresie podstawowym, zajęcia wspierające z psychologiem, wyjazdy pozwalające poznać historię, kulturę, zwyczaje oraz kuchnię goszczącego kraju.

W najbliższym czasie zostanie przeprowadzona akcja promująca projekt i rekrutację. Szczegóły w zakresie zasad naboru zainteresowanych uczniów do udziału w projekcie ukażą się w formie regulaminu na stronie www szkoły i zostaną przedstawione bezpośrednio uczniom przez zespół projektowy.

Na cele informacyjne i promocyjne zostanie wykorzystana również tablica ogłoszeń przy biurze projektowym na parterze budynku szkoły.

Skład zespołu projektowego:

Krystyna Kobylakiewicz – koordynator

Henryka Oszczudłowska – obsługa finansowa

Beata Gajewska

Katarzyna Kozera

Agnieszka Tarkowska

https://sites.google.com/site/zstioprojekty/sloneczna-italia

]]>
m.sadkowski@zstio.pl (Marcin Sadkowski) Projekty Unijne Mon, 02 Jan 2017 12:13:02 +0100