Praktyki zagraniczne szansą na rozwój

logo

Sprawozdanie z pobytu na praktykach

GR I: ZSZ – monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie

23.01-10.02.2017r.

22 stycznia 2017 r. uczniowie klasy I i II ZSZ, pobierający naukę w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie rozpoczęli swoja portugalską przygodę.

Wyjazd poprzedzony został zajęciami z języka angielskiego w branży budowlanej, które poprowadziła Pani Katarzyna Kozera, przygotowaniem kulturowym, w czasie, którego Portugalie uczniom przybliżała Pani Agnieszka Tarkowska oraz warsztatami z psychologiem Panią Małgorzatą Chrzępą.

Zakwaterowani zostaliśmy w Guest House Esposende, prowadzonym przez Anę, która codziennie dbała, aby chłopcy mieli na śniadanko chrupiące bułeczki. Hostel mieliśmy do swojej wyłącznej dyspozycji, co zapewniało nam rodzinną wręcz atmosferę. Pięknie położony nad brzegiem rzeki codziennie pozwalał nam podziwiać niesamowite widoki, o ile nie zakłócał ich ciągle padający deszcz. W dni praktyk uczniowie dostawali lunch na wynos w postaci packed lunch, natomiast wieczorne posiłki jedliśmy w restauracji As Romanas.

Esposende to mała miejscowość, leżąca w dystrykcie Braga, w regionie Północ w podregionie Cávado. Na obejście całego miasteczka wystarczy zaledwie godzina jednak jest ono bardzo malownicze ze względu na swe usytuowanie. Moczary i ujście rzeki Cávado stanowią strategiczne miejsce dla wędrownych ptaków, które w dużych grupach przesiadują nad brzegami rzeki. Pełno tu małych kawiarenek, spokojnych uliczek i możliwości do spaceru. Najpiękniejszym jego celem jest plaża nad oceanem, który w dobra pogodę pełen jest surferów, a w czasie wiatru broni dostępu do plaży.

Praktyki u pracodawców zapewniła uczniom firma EUROMOB. Opiekę nad nimi sprawowały bezpośrednio nasza rodaczka Dominika Woźnicka oraz Chantal Gomes. Natomiast transportem do miejsc pracy zajmował się Pan Alberto.

16 uczniów zajmowało się pracami wykończeniowymi oraz pomocniczymi w firmach remontowych i budowlanych. Były to prace, które obejmowały: roboty posadzkarskie, malarskie oraz suchą zabudowę, roboty murarskie, hydrauliczne oraz remonty izolacyjne i odwadniające. Uczniowie mieli okazje pracować w dużych firmach i często zmieniali miejsce praktyk, dzięki czemu mogli spróbować różnorodnych prac i sprawdzić jak organizacyjnie funkcjonuje tego typu przedsiębiorstwo. Jeśli pogoda nie pozwalała na prace zewnętrzne kierowani byli do prac magazynowych i transportowych.

Jose Patrao e Filhos LDa – Paweł Bieniek, Marcin Grzybowski, Daniel Stefaniak, Piotr Pawlikowski

Eurico Oliveira – Jakub Dzubiński i Norbert Jakus

Alfaiate _ Kamil Kolasa, Dominik Nizielski, Sebastian Mańka, Grzegorz Lis, Sebastian Stypa – Pietrzykowski, Piotr Siwiec

G-tds – Mateusz i Piotr Sobieraj

Zebra Interiores – Patryk Bil i Mateusz Kozioł

Każdy dzień praktyk kończył się kursem języka portugalskiego, który prowadził Daniel Ferrera, podróżnik i surfer.

Towarzyszył nam również w wycieczkach zorganizowanych przez naszą firmę goszczącą.

Pierwsza nasza wyprawa jednak odbyła się w towarzystwie uroczej Claudii, która oprowadziła nas po Porto, drugim co do wielkości mieście Portugalii. To rozmieszczone na wzgórzach miasto zauroczyło nas widokiem z mostu zaprojektowanego przez belgijskiego inżyniera Théophile’a Seyriga, ucznia Gustave’a Eiffla. Most łączy ze sobą brzegi rzeki Duero.

Spacer po mieście zaczęliśmy jednak od wizyty w bibliotece, która była inspiracją dla autorki Harrego Pottera, J.K. Rowling.

Kolejnym etapem było nietypowe zapoznanie się z historia Portugalii, która przedstawiona jest w formie mozaiki na ścianach hali dworca kolejowego Porto-São Bento.

Sé do Porto, czyli kościół katedralny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny był również ciekawym etapem naszej przechadzki. Jest to pozostałość po czasach, gdy Portugalia była rządzona przez władze kościelne i pozostał po nich intersujący zwyczaj, że świecka głowa państwa nie może zatrzymać się Porto na dłużej niż 3 dni.

Najbardziej jednak spektakularny był rejs statkiem po rzece Duero. Przepłynęliśmy pod 6 mostami, które łączą brzegi rzeki, dopływając prawie do Oceanu. Widok zapiera dech w piersiach, gdyż z jednej strony strome skały obrośnięte zielenią wpadają do wody, a z drugiej malownicze wąskie i kolorowe kamieniczki i kawiarenki ujmują swym widokiem. Nadbrzeżna uliczka znajduje się na liście zabytków UNESCO.

Miasto zrobiło na nas ogromne wrażenie, tak architektonicznie jak i atmosferą. Co więcej cały czas towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda.

Kolejny weekend nie rozpieszczał nas już pogodą. W sobotę w strugach deszczu zwiedzaliśmy Bragę i Guimaraes.

Braga to miasteczko uniwersyteckie z historycznym rynkiem i budynkami kościelnymi. Największe wrażenie zrobiło nas sanktuarium Bom Jesus do Monte, wznoszące się na wzgórzu kilka kilometrów od Bragi. Jest to kompleks architektoniczny powstały na początku XVIII wieku. Składa się z kościoła wybudowanego na szczycie wzgórza, drogi krzyżowej z kapliczkami przedstawiającymi kolejne stacje Męki Pańskiej oraz monumentalnych schodów symbolizujących Świętą Drogę człowieka: Schodów Pięciu Zmysłów i Schodów Trzech Cnót. Te barokowe budowle zdobią wymyślne fontanny.

Guimarães w ulewnym deszczu to również przeżycie ekstremalne – ćwiczyliśmy szybkie przemieszczanie się pod zadaszenie. Miasto zostało założone przez Vimara Peres i było pierwszą stolicą Portugalii. Zwane kolebką Portugalii (port. O Berço da Nação Portuguesa). Tu urodził się pierwszy król Portugalii Alfons I. Do dziś zachowało się tu wiele średniowiecznych budowli.

Historyczne centrum Guimarães – w 2001 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – to skupisko placów i wąskich, brukowanych uliczek. Znajduje się tu wiele średniowiecznych kościołów i klasztorów – m.in. Kościół Matki Boskiej Oliwnej (Igreja de Nossa Senhora da Oliviera) oraz pełniący dziś także funkcję ratusza Klasztor św. Klary (Convento de Santa Clara). Na północnych obrzeżach Starego Miasta wznosi się zamek z X wieku.

Zamek był pierwotnie twierdzą, chroniącą mieszkańców miasta przed atakami Maurów i Normanów. W XII wieku – po rozbudowie przez Alfonsa I Zdobywcę – była to pierwsza siedziba portugalskich królów. Poniżej zamku znajduje się Kaplica św. Michała (Capela de São Miguel) oraz pałac książęcy Paço dos Duques de Bragança z XV wieku.

Wycieczki do Viana do Castelo oraz Ponte de Lima odbyły się już w pełnym słońcu.

Viana do Castelo to miasto portowe w północnej Portugalii, położone w regionie Costa Verde u ujścia rzeki Limy do Oceanu Atlantyckiego. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to na okolicznym wzniesieniu Monte de Santa Luzia znajdowała się celtycka osada. Najważniejsze zabytki to m in. XVI wieczny romański kościół parafialny (Igreja Matriz), XVI wieczny Paços do Concelho (dawny ratusz), znajdująca się na Placu Republiki XVI wieczna renesansowa Fontanna Królowej (Chafariz da Praça da Rainha), XVIII wieczny kościół Matki Boskiej Bolesnej, zaprojektowany przez słynnego francuskiego architekta Gustava Eiffela żelazny most łączący Viana do Castelo z Santa Maria Maggiore, XVIII wieczny Palacio dos Tavoras oraz wzniesione w latach 1903-1943 i górujące nad miastem niezwykle malownicze monumentalne Sanktuarium św. Łucji (Santuário de Santa Luzia), z którego rozciąga się niesamowity widok, oceniony przez National Geographic jako jeden z 10 najpiękniejszych na świecie.

Charakterystycznym elementem panoramy Ponte de Lima jest rzymski most prowadzący do starego miasta. Na placu znajduje się XVII-wieczny chafariz, czyli fontanna. W rogu placu znajduje się pozostałość po XIV-wiecznych murach obronnych - Torre de São Paulo. Przy położonym nad rzeką deptaku Passeio 25 de Abril znajdują się liczne małe sklepiki z lokalnymi produktami. Spacer na południe, wzdłuż rzeki Lima, pozwala na zobaczenie dawnego klasztoru São Francisco i São António dos Capuchos.

Portugalia pozostawiła w nas niezapomniane wrażenia. Poza widokami, bezkresem oceanu i ciekawymi przeżyciami, był to czas, gdy uczniowie mogli się sprawdzić zawodowo. Odbyli praktyki u pracodawców, podczas gdy program nauczania w ZSZ zakłada praktyki na warsztatach szkolnych. Była to doskonała okazja, aby sprawdzić się nie tylko po względem profesjonalnym lecz również poćwiczyć zaradność życiową, zdolności komunikacyjne i współpracę w grupie.

 

 

Opracowała: Katarzyna Kozera

Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I
Grupa_I
Grupa_I Grupa_I

 

Kontakt

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących

im. prof. Zbigniewa Strzeleckiego

ul. Słowackiego 37

27-600 Sandomierz

TEL KOM. 797-637-683

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lokalizacja

Lokalizacja