Grupa II - MECHANICY NA PRAKTYKACH W PORTUGALII
30.01.-17.02.2017r.
16 uczniów ZSTiO w Sandomierzu w zawodzie technik pojazdów samochodowych i mechanik pojazdów samochodowych spędziło trzy tygodnie w Portugalii na praktykach zawodowych u tutejszych pracodawców. Od 29 stycznia do 18 lutego w nasi uczniowie w miejscowości Esposende niedaleko Porto w północnej Portugalii zdobyli kolejne doświadczenia, umiejętności branżowe oraz mieli możliwość poznać zasady i wymagania obowiązujące w tym kraju. Opiekunkami były nauczycielki: koordynator projektu Krystyna Kobylakiewicz oraz Agnieszka Tarkowska i Katarzyna Kozera.
W warsztatach mechanicznych uczniowie zajmowali się diagnostyką i naprawą samochodów osobowych i dostawczych, wykonywali montaż różnych instalacji, poznawali struktury organizacyjne portugalskich zakładów mechanicznych.
Auto Ribeiro, Reparação de Automóveis Lda: Igor Bakalarski, Mateusz Działowski
Auto Capinhas – Reparação de Automóveis e Reboques, Lda: Mateusz Chmiel, Karol Czartoszewski, Damian Sanecki
L.F. Mecanica: Bartłomiej Cichocki
C&A Multimarcas Reparação de Automóveis: Maciej Kwasek, Wojciech Maziarz
Auto Gomes: Fryderyk Libor, Maksymilian Łysuniek, Dominik Szynkowski
Auto Novo: Kamil Matysiak, Bartłomiej Bidas
Jorge Cunha – Reparação de Automóveis Lda: Patryk Miedziak, Krzysztof Niewitowski, Mateusz Prajs
Lokalni właściciele i pracownicy wykazali się ogromną życzliwością wobec polskich stażystów, trudności językowe nie stanowiły dla nikogo większych problemów.
Za organizację praktyk odpowiedzialna była portugalska organizacja EUROMOB, która wykazała się profesjonalizmem w zapewnieniu wysokiej jakości staży, jak i wielu atrakcji dla wszystkich grup. Ogromnie zaangażowana była się pani Dominika, Polka mieszkająca w Portugalii, która dbała, by każdy był zadowolony z pobytu.
Uczniowie mieszkali w hostelu, gdzie panowała rodzinna atmosfera; wspólne przygotowywanie śniadań, wieczorne rozmowy i wymiana obserwacji umilały pobyt i zmniejszały tęsknotę za domem. Kolacje w pobliskiej restauracji dawały możliwość poznawania lokalnych potraw i dań typowych dla tamtego regionu. Cała grupa miała możliwość kształcenia języka portugalskiego, z naciskiem na słownictwo branżowe z przesympatyczną panią Klaudią.
Oprócz pracy znalazł się również czas na poznanie Portugalii – wycieczki kulturoznawcze. W weekendy uczniowie z opiekunami i przewodnikiem zwiedzali min. Porto, Braga, Viana do Castelo, Ponte de Lima oraz pierwszą stolicę Portugalii - Guimaraes. W przepięknym mieście Porto, słynącym z trunków znanych na całym świecie, uczniowie mieli okazję popłynąć rzeką Duoro, a także zwiedzić i poznać tajemnicę przygotowywania słynnych win w winiarni. Pozostałe miejscowości zachwycały zabytkami, architekturą, sklepikami i kawiarenkami. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody, częstych opadów deszczu, można było złapać parę promieni słońca, poczuć oceaniczną bryzę. Ciekawą formą spędzenia wolnego czasu była wycieczka po parku naturalnym FOZ DO CAVADO wzdłuż Wybrzeża Atlantyckiego, połączona z piknikiem na plaży.
Na zakończenie praktyk wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty, potwierdzające ich odbycie. Ponadto uczniowie otrzymają specjalne dokumenty, tzw. Europass Mobilność, które są honorowane w całej Unii Europejskiej i są swego rodzaju zaświadczeniami o odbytych praktykach.
Wyjazd na praktyki zawodowe pozwolił młodzieży zdobyć duże doświadczenie zawodowe, poznać nowe kultury i środowiska pracy. Było to interesujące doświadczenie, nie tylko pod względem rozwoju zawodowego, ale również osobistego. Portugalia to piękny kraj, który wszystkich zachwycił pięknymi widokami i serdecznością ludzi.