SPRAWOZDANIE – SZKOLENIE JOB SHADOWING NAUCZYCIELI W PORTUGALII
Zajęcia programowe
Wyjeżdżając do Portugalii mieliśmy świadomość napiętego terminarza zajęć, spotkań i konferencji, które wynikały z programu mobilności. Głównym celem naszego wyjazdu były: konferencja w Esposende, wizytacje w szkołach zawodowych Jose Regio oraz Rocha Peixoto, spotkanie w urzędzie pracy i IFEP, był one tak absorbujące i ciekawe, że czas przestał mieć dla nas większe znaczenie. Podczas wszelakich spotkań, rozmów w szkołach instytucjach oraz firmach branżowych dało się zauważyć charakter i osobowość Portugalczyków. Są bardzo opanowani, wyrozumiali, spokojni, bardzo życzliwi i uprzejmi. Z pewnością, cechy tych osób, z którymi mieliśmy bezpośredni kontakt, wpłynęły na nasze błogie samopoczucie i swojego rodzaju „zatracenie się” podczas całego pobytu.
Szczególną uwagę podczas naszych wojaży programowych zwróciliśmy na szkoły, które odwiedziliśmy. Obie placówki są nowoczesne, bardzo dobrze wyposażone i świetnie zarządzane, co było widać na pierwszy rzut oka. Podczas tych wizyt zapoznaliśmy się z ofertą kursów zawodowych, zwiedziliśmy warsztaty, gdzie odbywają się zajęcia praktyczne, dzięki czemu mogliśmy porównać wyposażenie w ZSTiO oraz w wyżej wymienionych szkołach. Zwiedzanie odbywało się podczas prowadzenia zajęć praktycznych, więc mogliśmy również podejrzeć, jak pracują uczniowie oraz porozmawiać z nimi o ich planach na przyszłość oraz powodach wybrania danego zawodu. Mieliśmy również okazję porozmawiać z dyrektorami szkół, którzy odpowiadali na nasze pytania dotyczące organizacji zajęć, zasad przyjęć uczniów do szkoły. Wymieniliśmy się doświadczeniami oraz poruszyliśmy problemy, które pojawiają się zarówno u nas w szkole, jak i w szkołach Portugalii. „Wisienką na torcie” podczas odwiedzin w szkole Jose Regio była wizyta w pracowni praktycznej nauki zawodu dla kursu: restauracja i bar, gdzie poczęstowano nas pysznymi słodkościami, serwowanymi przez uczniów.
Ciekawym doświadczeniem była konferencja w Esposende oraz spotkanie z radną do spraw edukacji. Bardzo ciekawi byliśmy szczegółów dotyczących systemu szkolenia zawodowego w Portugalii. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób gmina (odnośnik naszego starostwa) przyczynia się do znalezienia przez młodzież pracy, w jaki sposób organizuje szkolenia dla osób, które chcą się doszkalać lub zmienić swoje kwalifikacje. Pani Jaqueline była bardzo dobrze przygotowana do rozmowy i bez najmniejszych problemów potrafiła odpowiedzieć na nasze pytania. Pod względem merytorycznym wszystko było dopięte na ostatni guzik.
Kolejnego dnia pobytu nie mogliśmy się doczekać, ponieważ od razu po śniadaniu ruszyliśmy w drogę, z wizytą po firmach, które przyjęły na staż uczniów naszej szkoły. W tym dniu obserwowaliśmy ich pracę, rozmawialiśmy o wrażeniach jakie mają po kilkunastu dniach spędzonych w Portugalii. Bardzo miłym akcentem były rozmowy z pracodawcami, którzy bardzo pochlebnie wypowiadali się na temat uczniów ZSTiO, którzy uczestniczą w projekcie. Podczas rozmów i obserwacji pracy pracowników dało się zauważyć ich „południową” mentalność: opanowanie, brak zniewolenia upływającym czasem, czego czasami brakuje podczas pracy zawodowej w naszym kraju.
Ostatni dzień spotkań programowych miał na celu zapoznanie nas z systemem urzędu pracy w Portugalii dlatego z wizytą udaliśmy się do tej właśnie instytucji w miejscowości Esposende, gdzie procent osób bezrobotnych jest najmniejszy w regionie. Wywiad z dyrektorem powyższego urzędu był bardzo treściwy. Pytania padające z naszej strony dotyczyły pomocy finansowej dla osób bezrobotnych, świadczeń emerytalnych przyznawanych w Portugalii oraz pozyskiwania środków z projektów unijnych realizowanych w urzędzie.
Podniosłą chwilą tego dnia była pożegnalna kolacja, podczas której wręczane były certyfikaty poświadczające uczestnictwo w projekcie programu POWER „Praktyki zagraniczne szansą na rozwój”.
Wycieczki Kulturowe
Portugalia jest „piękna, urocza, cudowna...” te słowa rzucały się wszystkim nauczycielom uczestniczącym w projekcie, podczas rozmów w podgrupach lub w wolnych chwilach. Już w pierwszym dniu pobytu, mimo późnej godziny dotarcia do celu naszej podróży, nie mogliśmy sobie odmówić zwiedzania niewielkiej miejscowości Esposende, gdzie zakwaterowani byli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących uczestniczący w wyżej wymienionym projekcie. Na uroczystej kolacji powitalnej rozpoczęliśmy „codzienne” poznawanie kulinarnych smaków Portugalii. Każdy dzień pobytu na półwyspie Iberyjskim był niesamowitym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Odkrywanie nowych miejsc i zakątków takich miast jak Porto, Braga, Povóa de Varzim, Guimaraes, Barqueiros, Esposende, dostarczyło wspaniałych emocji, wrażeń i chwil, które zostaną w pamięci na zawsze. Każde z wyżej wymienionych miejscowości ma swoją niesamowitą historię, którą warto poznać bliżej. Najobszerniej udało nam się poznać historię miasta Povóa de Varzim ze względu na wizytę w miejskiej bibliotece im. Manuela Boaventura oraz, że akurat w tej miejscowości mieścił się Hotel Avenida, w którym byliśmy zakwaterowani.
Porto urzekło nas swoim nadbrzeżem, które zwieńczone jest wspaniałą konstrukcją mostu Ponte Dom Luis I, która obrazujące potęgę miasta. Oczywiście nie mogliśmy sobie odmówić atrakcji równie ważnej co zabytki miasta, a więc spróbowania wina PORTO w jednej z wielu obecnych tam winnic.
Miasto Guimaraes przywitało nas piękną słoneczną pogodą. Niesamowity klimat jaki towarzyszył nam zwiedzaniu wynikał z faktu, że zwiedzaliśmy piękny średniowieczny zamek, którego kiedyś zadaniem była obrona miejscowego klasztoru.
Kolejnym miejscem zatrzymania podczas eskapady zwiedzania Portugalii było Sanktuarium Dobrego Jezusa z Góry, które przez wielu z nas od razu zostało okrzyknięte najbardziej malowniczym miejscem, w jakim byliśmy w Portugalii. Niesamowite widoki rozciągające się z zalesionego wzgórza na blisko położone miejscowości nadają niesamowity charakter temu miejscu, a całe dzieło wieńczą ponad 100 metrowe barokowe schody, które prowadzą pod wejście do kościoła „Igreja Bom Jesus”
Braga nocą jest piękna, tajemnicza i odkrywcza dla zwiedzających. Do tego jednego z najstarszych ośrodków miejskich dotarliśmy tuż przed zachodem Słońca. Niezliczona liczba kościołów powoduje, że czuje się atmosferę religijności w tym regionie, zresztą sama ich liczba (około 80) mówi sama za siebie.
Podsumowując wycieczki kulturowe, z pewnością można stwierdzić, że nie szkoda było nawet minuty, którą poświęciliśmy na poznawanie urokliwych miejsc północnej części potentata produkcji klarownych win oraz przepysznych oliwek. Z przykrością możemy jedynie stwierdzić, że czas spędzony w Portugalii był zbyt krótki, lecz cytując wielkiego uczonego- Leibniza „czas to pojęcie subiektywne, które możemy rozpatrywać wraz z przestrzenią nas otaczającą...”, więc mimo że czas minął to ta przestrzeń w której się znaleźliśmy niech na zawsze pozostanie w naszej pamięci.